מתכונים מקמח מלא – כי לא כל סוגי הקמח נולדו שווים!

מחפשים מתכונים מקמח מלא? זה סימן שאתם מודעים לכך שלא כל סוגי הקמח נולדו שווים. כאשר אנחנו אוכלים מיני מזונות המורכבים מקמח חיטה מכל סוג שהוא אנחנו למעשה צורכים דגנים כתושים שבמידה מסוימת נדרשים לגופינו. עם זאת לא כל קמח נחשב לבריא. הקמח הלבן והמוכר זהו קמח שעשוי מגרגרי חיטה שזוקקו ועובדו. בניגוד אליו, הקמח מחיטה מלאה עשוי דגנים שלא עברו עיבוד רציני ויש הבדל בין הקמח הלבן ובין קמח מחיטה מלאה -  ההבדל נעוץ בערכים התזונתיים שהם מציגים.
 
על הקשר שבין קמח מלא וסיבים תזונתיים
כאשר אתם מעדיפים להכין מתכונים מקמח מלא על פני מתכונים מקמח לבן אתם למעשה תורמים לגופיכם עוד סיבים תזונתיים. סיבים תזונתיים טומנים בחובם שפע של יתרונות, ביניהם – מניעת עצירות, הפחתה של רמת הכולסטרול בדם סיוע לירידה במשקל והגברת המטבוליזם.
 
מחקרים שנערכו הראו שתהליך הזיקוק שעובר הדגן עד שהוא הופך לקמח הלבן גורם לסילוק החלק העשיר ביותר של סיבים תזונתיים. כדי לסבר את האוזן הנה דוגמה שממחישה היטב את התוצאות המחקריות: חצי כוס של קמח לבן כוללת 1.3 סיבים תזונתיים, בעוד שחצי כוס של קמח מלא כוללת 6.4 סיבים תזונתיים. בדיוק בשל כך, העדפה של מתכונים מקמח מלא ומאכלים שמכילים קמח מחיטה מלאה יכולים לספק את כמות צריכת הסיבים התזונתיים הדרושים לאדם – ביום: בסביבות 28 גרם ליום.
 
על הקשר שבין קמח מלא לבין רמת הסוכר בדם
למזונות אשר מכילים פחמימות יש השפעה על רמת הסוכר בדם שלנו, לרבות קמח מחיטה מלאה וקמח לבן. לאחר ארוחה הגוף שלנו מפרק את הפחמימות מן המזון והופך אותם לגלוקוז (סוכר). אותו גלוקוז נחוץ לגופינו כי הוא מספק אנרגיה לתאים. המדד שמודד זאת הוא מדד גלקימי. כאשר המדד הוא גבוה סימן שקיימות עליות חדות של סוכר בדם. במצב של סוכר גבוה אנחנו חשים רעב ועצבנות – זמן קצר לאחר שאכלנו. כאשר אנחנו צורכים מזונות נכונים תחושת השובע שלנו מתארכת לזמן רב אחרי הארוחה.
 
מאכלים בעלי ציון GI גבוה במדד גלקימי גורמים לעליה וירידה מהירה ברמות הסוכר בדם ומשאירים אותנו שבעים לזמן קצר, לעומתם, מאכלים בעלי ציון GI נמוך במדד גלקימי נספגים לאט יותר, מותירים את רמת הסוכר בדם קבועה, ותורמים לתחושת שובע ארוכה יותר. לפי מחקרים, קמח לבן הוא בעל ציון של GI 71 לעומת קמח מלא שציונו GI 51. אם רוצים לווסת את רמת הסוכר בדם, כדאי מאוד ומומלץ להכין מתכונים מקמח מלא ולהעדיף מזונות שעשויים מחיטה מלאה.
 
על הקשר שבין מתכונים מקמח מלא לבין ויטמינים
גם ויטמינים נמצאים בכמות רבה יותר בקמח מלא מאחיו – הקמח הלבן. קמח מחיטה מלאה טומן בחובו מספר רב של ויטמינים, ביניהם ניתן למנות את הבאים: ויטמינים מקבוצת B5, B3 ו-B1. בנוסף קמח מחיטה מלאה מכיל חומצה פולית שהיא נהדרת לנשים בהריון וגם ויטמין B2.